Welcome to Edebi Medeniyet : Ebedi Medeniyet   Hoparlörü tıklayıp seçtiğiniz alanı dinleyebilirsiniz Welcome to Edebi Medeniyet : Ebedi Medeniyet Powered By GSpeech

Prof.Dr.Muharrem DAYANÇ

Prof.Dr. Muharrem DAYANÇ

(Okuma süresi: 2 - 3 dakika)

tren kapi melek

tren kapi melek
Cevabında kaybolduğum sorular, eşiğinde kalakaldığım hayaller içindeyim.

Dışımda akan bir dünya, içimde buz tutmuş rüyalar. Ne dış âleme sözüm geçiyor ne içim laf dinliyor. Nereye gittiği belli olmayan bir koltuğa bırakılmış gibiyim. Beni rahatlatan tek seçenek, son durakta inecek olmam. Ara duraklar gerer beni. Hele ara durakta ineceği halde rahat rahat uyuyan insanlar yok mu, kıl olurum onlara. Bu ne rahatlık kardeşim. Teyakkuzda beklemeli insan.

Read more TREN-KAPI-MELEK Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 5 - 10 dakika)

tanzimatin nefsine

tanzimatin nefsine
Tanzimat döneminin doğum tarihi olarak biri başına diğeri sonuna yerleştirilebilecek en çarpıcı iki şahsiyeti -biraz fantastik de olsa- Kostaki Musurus Paşa (1807-1891) ile Samipaşazâde Sezai (1859-1936) olabilir. Bu yazı, bu iki şahsiyetin 1881-1885 yılları arasında Londra büyükelçiliğinde kesişen yollarından hareketle Tanzimat ruhuna doğru bir yolculuğu, bu yolculukta karşılaşılan bir yaşanmışlığa dayanarak döneminin “izzetinefis” anlayışına indirilen bir darbeyi ve bu darbenin devrin önde gelen bir aydınının iç dünyasında oluşturduğu infialleri ortaya koymaya çalışacaktır. Hadisenin ayrıntılarına geçmeden önce, bu iki devlet adamının/münevverinin/sanatçısının yolları kesişene kadarki hayatlarına şöyle bir göz atmakta yarar var.

Read more TANZİMAT’IN İZZET-İ NEFSİNE YOLCULUK -SEZAİ VE MUSURUS PAŞA’DAN HAREKETLE- Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 5 - 9 dakika)

coksesli hamit

coksesli hamit
Türk edebiyatının yaptıkları ve yazdıklarıyla iz bırakan şahsiyetlerinden biridir Abdülhak Hamit Tarhan(1852-1937). Hayatının en küçük ayrıntısı bile yüzlerce sayfalık romana, saatlerce sürecek bir filme dönüşebilecek kadar sarsıcı ve çarpıcıdır. Her şeyden önce o, esaret gerçeğinin yakıcılığını annesinin şahsında yaşamış ve içselleştirmiş bir bireydir. Tanzimat dönemini öğrencilerime anlatırken yaptığım genellemelerden biri şöyledir: Annesi küçük yaşta bir şekilde Kafkasya’dan geldiği için kölelik kavramıyla, dolayısıyla esaret temi ve bunun zıddı olan hürriyet düşüncesiyle erken yaşta tanışan aydınlar!

Read more ÇOKSESLİ BİR ŞAİR HAMİT Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 5 - 9 dakika)

muharrem dayanc2109

muharrem dayanc2109
Önümde İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün 1990 yılı mezuniyet yıllığı duruyor. Yıllığa şöyle bir göz attığımda hocalarımdan üçünün aramızdan ayrıldığını, rahmet-i rahmana kavuştuğunu fark ediyorum ki bunların sonuncusu Ömer Faruk Akün, nâm-ı diğer Akün Hoca (5 Nisan 1926 - 2 Mayıs 2016). Üzerimde büyük emeği olan Akün Hocamıza Allah rahmet etsin, mekânı cennet olsun.

Read more HOCAM ÖMER FARUK AKÜN Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 6 - 11 dakika)
                        Adana Aladağ’da yanarak ölen yavrulara ithaf
 
Bugün garîb gönlümün garîb bir melâli var
Memâttan tevahhuşu hayâttan kelâli var!
Yetişti bir hatar-gehe zavallı râh-ı aşkta
acinin ustasi
acinin ustasi
Ne gitmeye cesâreti ne durmaya mecâli var!
Yakarsa düştüğü yeri taaccüb etme giryeme
Bilir misin cemâlinin ne âteşîn hayâli var?
Aman ne dil-nişîn belâ, ne tatlı zehr imiş gamın
Ne çekmek isterim ne de geçilmek ihtimâli var!
Gamınla doldu Ekrem’in o şi’rlerle tab’ı kim
Hazin hazin tasavvuru yanık yanık meâli var.
Read more ACININ USTASI Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 3 - 5 dakika)
erik agaci
erik agaci
Madem dünyayı değiştiremiyorsun bulunduğun mekânı değiştir. Bulunduğun mekânı değiştiremiyorsan çevrendeki insanları değiştir. Onları da değiştiremiyorsan kendin değiş.” diyecektim vazgeçtim. Kendini değiştirmek, aslında iç dünyamızdaki değerler trafosunu kökünden sarsmak değil miydi? Her gün selam vererek geçtiğin kapıyı fark etmemek, üç gün görmediğinde göresin gelenleri özlememek, rüyalarına bile çekidüzen vermek değil miydi?
Read more ERİK AĞACI Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 3 - 5 dakika)

turkcesiz hayat

turkcesiz hayat
2000’li yılların başı.
Eskişehir’e geleli birkaç yıl olmuş. Haftada altmış saat derse giriyorum. Hem de gıkım çıkmadan. Hiçbir maddi beklentiye girmeden. “Mecburuz.” diyor Saadettin Yıldız hocam, “Yeterli elemanımız yok!” Böyle hasbî bir insan karşısında ince hesap yapılmaz gereği yapılır, o kadar. Hem de seve seve.

Read more TÜRKÇESİZ BİR HAYAT Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 5 - 9 dakika)

m dayanc2108

m dayanc2108
Ne güzel demiş şair, “Seher yola giren âşık gece Leylâ’da akşamlar”. Seher, Bartın’dan yola çıkan seyyah, gece Batum’da akşamlar mı bilmem ama ben akşamladım. Hayatımın belki de en yoğun, en sarsıcı bir ayını size anlatmaya niyetliyim. Başarabilir miyim bilmiyorum, deneyeceğim.

Read more BARTIN'DAN BATUM’A GİDEN YOL RİZE'DEN GEÇER Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 3 - 5 dakika)

nasrettin hoca

nasrettin hoca
Fıkraları sevmeyen var mıdır, sanmam. Çünkü fıkralarda her insana hitap eden bir taraf mutlaka bulunur. Kimini güldürür fıkralar, neşelendirir; kimini hüzünlendirir, uyarır, eleştirir, düşündürür. Herkes nasibine düşeni alır latifeden/nükteden. Mutluyken okuduğumuz bir fıkra, mutsuzken ayrı bir renk ve şekle bürünür gözümüzde.

Read more NASRETTİN HOCA'DAN BİR FIKRA Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 1 - 2 dakika)

teddy atlas

teddy atlas
1956 doğumlu bir boks antrenörü Teddy Atlas. Babası Macar kökenli bir Amerikalı. Halihazırda 67 kilonun tartışmasız en büyük isimlerinden Tim Bradley’i çalıştırıyor. Bir zamanlar Mike Tyson da öğrencisi olmuş. Haddi aştığında başına silah dayamaktan çekinmemiş daha sonra ringlerin tozunu atacak bu aykırı öğrencisinin.

İlginç bir sahne anlatılır bu işinin ehli Amerikalı için:

Read more TEDDY ATLAS Yorum yaz (0 Yorumlar)
Hoparlörü tıklayıp seçtiğiniz alanı dinleyebilirsiniz Powered By GSpeech